Sıkça Sorulan Sorular

Sulafon, cep telefonu ile kontrol cihazı ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek bazı soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz. Buradaki cevaplar aklınızdaki soru işaretlerine yeterli gelmiyorsa iletişim kısmındaki telefonlardan bizi arayın yardımcı olalım...

Sulafonun Kullanımı

Elektrik kesintilerinde dalgıç pompaların bozulmaması için herhangi bir önlem var mıdır?

Elektrik kesintileri genel olarak iki tipte görülür. Kesinti süresi bir dakika civarında olanlar ve süresi kestirilemeyen farklı arızalardan meydana gelenler. Bir dakika süren kesintiler genel olarak trafo koruma amaçlı olarak şebekede fazla yük oluşturan cihazların kısa süreli elektrik kesintisi ile devre dışı bırakılmasıdır. Özellikle Tarımsal alanda kullanılan panolarda elektrik kesintisi sonrası kontaktör kapanır ve dalgıç pompa çalışmaz. Çifçilerimiz bu gibi durumlarda elektrik kesintisinde sonra dalgıç pompalarının çalışması için sistemi devre dışı bırakılar. Bu durum dalgıç pompanın yanmasına kadar uzanacak arızalara sebebiyet verebilir. Çünkü şebekedeki fazla yükü atamayan sistem kısa süreli elektrik kesintilerini bir kaç kez ard arda tekrarlayabilir veya üç fazlı sistemlerde fazların biri veya bir kaçı şebekede bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda elektrik kesintisinden sonra cihazın tekrar başlama süresi SULAFON cep telefonu ile sulama kontrol cihazında ayarlanabilir. Böylelikle kısa sürelerde oluşacak elektrik kesintilerinde cihaz çalıştırılmayarak korumaya alınmış olur. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Elektrik kesintilerinde cihazımın ben müdahale edene kadar tekrar çalışmasını istemiyorum, bu durum nasıl ayarlanabilir?

Ülkemizde bir çok tarımsal alanda elektrik kesintileriyle sık sık karşılaşılmaktadır. Bu durum çifçilerimizi güç durumda bırakabilmektedir. Örneğin tulumbalı bazı su pompalarında elektriğin gitmesi ile haznedeki su, izolasyon keçelerini terketmekte ve elektriğin tekrar gelmesi durumunda motorun çalışmasıyla sürtünmeden kaynaklanan fazla ısı keçeleri yakmaktadır. Bu gibi elektrik kesintisinden sonra insan kontrolü olmaksızın çalışmaması gereken sistemlerde Sulafon'un sistemi elektrik gelir gelmez çalıştırmaması istenebilir.

Ancak dalgıç pompa gibi her daim belli su kotu altında çalışan pompalarda böyle bir durum sözkonusu değildir. Hafıza seçimi Sulafon'un elektrik kesintilerinden sonraki çalışma  şeklini belirler.

Hafıza AÇIK; Sulafondaki 1 ve 2 butonu "ON" konumuna getirilerek  "hafıza açık" mod seçilmiş olur. Böylelikle kontrol edilen sistem çalışırken elektrik kesintisi  olması halinde  bu durumunu hafızasına kayıt eder  ve elektriklerin tekrar gelmesi durumunda Sulafon, sistemin tekrar çalışmasına devam eder. Elektrik geldikten ne kadar süre sonra çalıştırılacağı ayarlanabilir. Örneğin, pin kodunuz "123" ise "123h1" komutunu SMS ile Sulafon'a gönderirseniz, sulama elektrik geldikten 1 dakika sonra başlatılır. Bu şekilde "123h2","123h3", vb.. komutlar ile bu süre 2,3 vb. dakikaya ayarlanabilir. 

Hafıza KAPALI; Cihazdaki 1 ve 2 butonu "OFF" konumuna getirilerek  "hafıza kapalı" mod seçilmiş olur. Böylelikle kontrol edilen sistem çalışırken elektrik kesintisi  olması halinde  bu durumunu hafızasına kayıt eder  ve elektriklerin tekrar gelmesi durumunda Sulafon sistemin tekrar çalışmasına devam etMEz. İstenilirse elektrik kesintisi olduğu ve sulamanın kapatıldığı kullanıcıya SMS ile bildirir.

Cihazımın (kontrol etmek istediğim su pompası ve diğer cihazlar) çalışmasına şahsımdan izinsiz olarak başkaları müdahale edebilir mi?

Sulafon cep telefonu ile sulama kontrol cihazı her açılışında sesli olarak sizi PIN kodu girmeniz yönüde uyaracaktır. Ancak bu PIN kodu doğru girildiğinde sisteme müdahale edilebilinir. Size ait olan bu PIN kodunun üst üste beş kere yanlış girilmesi durumunda Sulafon telefonu kapatacaktır.

Elektrik kesintileri durumunda sistemimin ne kadar süre açık kaldığını nasıl öğrenebilirim?

Sulafon cep telefonu ile sulama kontrol cihazı bu duruma da benzersiz çözüm sunmaktadır. Örneğin; öğlen vakti saat 12:00 civarında Sulafon cihazını arayarak sulamayı başlattınız. Sizin planınıza göre 6 saatlik bir sulama taralanıza yeterli gelecek ve bu düşünceyle de saat 18:00 civarında tekrar Sulafon'u arayarak suyunuzu kapatmayı düşünüyorsunuz. Ancak, siz sulamayı başlattıktan bir saat sonra yaklaşık olarak 1 saat süren bir elektrik kesintisi oldu. Bu takdirde  18:00 civarında sulamayı durdurusanız 5 saatlik bir sulama olacak ve tarlanız yeteri kadar sulanmayacaktır.

Ancak böyle bir durumda yanılmamanız için Siz değerli Sulafon kullancılarına çözümü beraberinde sunduk....

Sulafon cep telefonu ile sulama kontrol cihazı elektrik kesintilerinde sizi kısa mesajla (SMS) bilgilendirerek eksik sulamanın önüne geçer. Ayrıca sulayı durdurduğunuzda toplam ne kadar sulama yapıldığını bildirecektir.